-
(https://cdn.discordapp.com/attachments/377195690587324418/640639921274486860/unknown.png)
While the teams may have arrived in the two nations before proceeding to their training camps the day of the Opening Ceremony saw them all head to Claith, the capital of Ui Cenneslaig. Canan Park may have been more acustomed to the Gaelic sports but today it was a mass of rugby shirts. The stadium stood next to the river and teams were brought to the stadium via ships, each with a huge flag from their nation at the front of their vessel. As they had arrived for the first time in Claith each team had been presented with kilts made from a newly designed tartan, each unique to their nation and even entered into the official Cenneg Register of tartans. So now as teams arrived some, such as East Moreland had opted to don their hosts national attire. The teams were escorted into the arena through a guard of honour made up of school children, each representing one of the clans from Ui Cenneslaig or Cantabria waving the assorted national flags.
Once everyone had arrived and taken their seats. King Finley and his sister Queen Cait entered and took their seats just above the players tunnel. The opening ceremony was as one would expect from the Celts a variety of Highland Dancing, Pipe Playing and demonstrations of some of the nations traditional games such as the Cabre toss and other such sports. It was then that the trophy itself was brought into the arena before a lone piper accompanied each nations captain to the centre circle. Once assembled the two monarchs entered the playing field and greeted each before presenting each with a silver minted four leaf clover. "On behalf of the Kingdoms of Ui Cenneslaig and Cantabria we welcome you all to the World Cup and hope that we enjoy over the next few weeks a great spectre of sporting excellence." Queen Cait addressed the crowd.
Finley looked a final time at the paper in his hand to reassure himself of the traditional words.
"May your blessings outnumber
The Shamrocks that grow
And may trouble avoid you
Wherever you go.
May luck be a friend to ye,
And be with ye in all yer days,
And may trouble be to ye,
A stranger, always"
The pipers who had played for each captain now formed a flanking corridor around the monarchs and the captains before piping them off and down the tunnel ready for the first game to begin.
-
OOC Notes:
1) Due to the number of teams in this competition each round of matches (with the exception of the first round) will comprise one post of ten results (20 teams in the tournament, you play each other once so 19 group games in all, top eight in the standings advance to the quarter finals.
2) During the group games the bonus point rule applies - simply put if your team scores 28 points in a match that they win you get three points instead of two (this is because 28 points is the equivalent of four converted tries), if your team loses a match by seven points or less you get one point instead of nothing. Please note you cannot score 28 points and lose 28-33 and get two bonus points it does not work that way.
3) It is normally two points for a win, one point for a draw and zero points for a loss.
Match Day One Part One
Ui Cenneslaig 21-12 Hassfurt
Cantabria 28-3 Rokkenjima (Cantabria bonus point win)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day One Part Two
Centralia 15-18 New Derusmia (Centralia bonus point)
Himeyama 21-24 NQF (Himeyama bonus point)
Achkaerin 25-12 Vaguzia
Soviet Kaitaine 9-28 East Moreland (East Moreland bonus point)
Lodja 24-18 Floodwater (Floodwater bonus point)
Clysperis 15-9 Fleur (Fleur bonus point)
Phuebra 21-12 Dragovah
Zimalia 3-36 Iwi (Iwi bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Two Results
NQF 12-21 Centralia
Hassfurt 15-25 Achkaerin
East Moreland 28-10 Cantabria (East Moreland bonus point)
Rokkenjima 7-15 Phuebra
Iwi 32-10 Clysperis (Iwi bonus point)
New Derusmia 12-9 Himeyama
Vaguzia 21-18 Ui Cenneslaig (Ui Cenneslaig bonus point)
Floodwater 12-21 Soviet Kaitaine
Dragovah 15-28 Lodja (Lodja bonus point)
Fleur 18-15 Zimalia (Zimalia bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Three Results
Himeyama 9-18 Hassfurt
Vaguzia 25-15 NQF
Rokkenjima 18-24 Soviet Kaitaine (Rokkenjima bonus point)
Iwi 32-15 Cantabria (Iwi bonus point)
Centralia 12-18 Zimalia (Centralia bonus point)
Fleur 12-9 Dragovah (Dragovah bonus point)
East Moreland 24-21 Ui Cenneslaig (UC bonus point)
Floodwater 15-27 Achkaerin
Clysperis 15-21 Lodja (Clysperis bonus point)
New Derusmia 24-10 Phuebra
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Four Results
Cantabria 21-10 Centralia
NQF 15-33 Iwi (Iwi bonus point)
Ui Cenneslaig 33-12 Clysperis (UC bonus point)
Hassfurt 12-18 New Derusmia (Hassfurt bonus point)
Lodja 21-32 Vaguzia (Vaguzia bonus point)
Achkaerin 44-0 Rokkenjima (Achkaerin bonus point)
Dragovah 15-18 Floodwater (Dragovah bonus point)
Soviet Kaitaine 24-15 Himeyama
Phuebra 12-15 Fleur (Phuebra bonus point)
Zimalia 12-52 East Moreland (EM bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Five Results
Iwi 24-24 Achkaerin
Vaguzia 25-12 Cantabria
Floodwater 18-12 Zimalia (Zimalia bonus point)
East Moreland 42-12 Dragovah (EM bonus point)
Fleur 15-24 Ui Cenneslaig
Centralia 18-15 Lodja (Lodja bonus point)
New Derusmia 18-28 Soviet Kaitaine (Kaitaine bonus point)
Clysperis 18-12 NQF (NQF bonus point)
Rokkenjima 21-15 Hassfurt (Hassfurt bonus point)
Himeyama 9-18 Phuebra
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Six Results
Dragovah 15-18 Rokkenjima (Dragovah bonus point)
Soviet Kaitaine 12-9 Clysperis (Clysperis bonus point)
Lodja 12-21 Iwi
Hassfurt 24-18 Vaguzia (Vaguzia bonus point)
Cantabria 24-12 Floodwater
Achkaerin 33-0 Himeyama (Achkaerin bonus point)
Zimalia 12-28 New Derusmia (ND bonus point)
NQF 12-15 Fleur (NQF bonus point)
Ui Cenneslaig 24-18 Centralia (Centralia bonus point)
Phuebra 6-40 East Moreland (EM bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Seven Results
Centralia 12-21 Vaguzia
Hassfurt 9-15 Dragovah (Hassfurt bonus point)
Floodwater 12-18 Clysperis (Floodwater bonus point)
Himeyama 9-33 Iwi (Iwi bonus point)
Zimalia 15-18 Cantabria (Zimalia bonus point)
Achkaerin 24-15 Soviet Kaitaine
Phuebra 12-18 Lodja (Phuebra bonus point)
Ui Cenneslaig 28-0 NQF (UC bonus point)
Fleur 3-48 East Moreland (EM bonus point)
New Derusmia 18-24 Rokkenjima (ND bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Eight Results
NQF 12-15 Hassfurt (NQF bonus point)
Iwi 33-6 Floodwater (Iwi bonus point)
Soviet Kaitaine 12-24 Ui Cenneslaig
Cantabria 18-28 Achkaerin (Achkaerin bonus point)
Lodja 15-18 Himeyama (Lodja bonus point)
East Moreland 24-9 Centralia
Rokkenjima 36-12 Fleur (Rokkenjima bonus point)
Clysperis 18-15 Phuebra (Phuebra bonus point)
Vaguzia 21-15 New Derusmia (ND bonus point)
Dragovah 21-12 Zimalia
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Nine Results
Hassfurt 18-6 Lodja
Zimalia 12-33 Vaguzia (Vaguzia bonus point)
New Derusmia 7-30 East Moreland (EM bonus point)
Centralia 12-21 Iwi
Achkaerin 28-9 Clysperis (Achkaerin bonus point)
Fleur 6-15 Kaitaine
Floodwater 12-18 Rokkenjima (Floodwater bonus point)
Himeyama 15-21 Cantabria (Himeyama bonus point)
Phuebra 18-6 NQF
Ui Cenneslaig 24-18 Dragovah (Dragovah bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Ten
Iwi 24-15 Hassfurt
Rokkenjima 18-12 Centralia (Centralia bonus point)
NQF 12-33 Floodwater (Floodwater bonus point)
Cantabria 18-10 Fleur
Lodja 21-18 Ui Cenneslaig (UC bonus point)
East Moreland 25-23 Achkaerin (Achkaerin bonus point)
Dragovah 27-6 Himeyama
Clysperis 18-21 New Derusmia (Clysperis bonus point)
Vaguzia 25-12 Phuebra
Soviet Kaitaine 28-12 Zimalia (Kaitaine bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Eleven Results
Dragovah 15-24 Vaguzia
Ui Cenneslaig 12-21 Iwi
Hassfurt 24-21 Cantabria (Cantabria bonus point)
East Moreland 32-12 Floodwater (EM bonus point)
Rokkenjima 24-15 Clysperis
Fleur 18-9 Himeyama
Soviet Kaitaine 18-3 NQF
Zimalia 18-21 Phuebra (Zimalia bonus point)
Centralia 12-28 Achkaerin (Achkaerin bonus point)
New Derusmia 18-18 Lodja
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Twelve Results
Cantabria 21-15 Ui Cenneslaig (UC bonus point)
Lodja 15-18 Soviet Kaitaine (Lodja bonus point)
Phuebra 0-15 Hassfurt
Floodwater 24-12 Centralia
Achkaerin 28-18 Fleur (Achkaerin bonus point)
Iwi 48-6 Rokkenjima (Iwi bonus point)
NQF 10-24 New Derusmia
Clysperis 18-9 Dragovah
Vaguzia 15-36 East Moreland (EM bonus point)
Himeyama 12-15 Zimalia (Himeyama bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Thirteen Results
Soviet Kaitaine 18-12 Vaguzia (Vaguzia bonus point)
Hassfurt 21-18 Clysperis (Clysperis bonus point)
New Derusmia 12-32 Iwi (Iwi bonus point)
East Moreland 48-18 NQF (EM bonus point)
Dragovah 12-21 Cantabria
Rokkenjima 24-12 Lodja
Zimalia 10-33 Achkaerin (Achkaerin bonus point)
Centralia 18-3 Phuebra
Ui Cenneslaig 28-9 Himeyama (UC bonus point)
Fleur 12-18 Floodwater (Fleur bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Fourteen
Lodja 21-12 Zimalia
Clysperis 15-18 Centralia (Clysperis bonus point)
Vaguzia 24-9 Fleur
Himeyama 10-36 East Moreland (EM bonus point)
Achkaerin 24-18 New Derusmia (ND bonus point)
Iwi 24-15 Dragovah
NQF 7-21 Rokkenjima
Phuebra 15-28 Ui Cenneslaig (UC bonus point)
Floodwater 21-18 Hassfurt (Hassfurt bonus point)
Cantabria 15-24 Soviet Kaitaine
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
East Moreland and the Iwi qualify for the Quarter Finals.
-
Match Day Fifteen
Vaguzia 18-24 Iwi (Vaguzia bonus point)
NQF 12-18 Dragovah (NQF bonus point)
East Moreland 45-15 Rokkenjima (EM bonus point)
Hassfurt 18-21 Fleur (Hassfurt bonus point)
Cantabria 12-24 Lodja
Achkaerin 28-18 Ui Cenneslaig (Achkaerin bonus point)
Soviet Kaitaine 33-12 Phuebra (Kaitaine bonus point)
Himeyama 12-18 Centralia (Himeyama bonus point)
New Derusmia 21-24 Floodwater (ND bonus point)
Zimalia 18-18 Clysperis
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
Achkaerin qualify for the quarter finals
-
Match Day Sixteen Results
Rokkenjima 24-21 Vaguzia (Vaguzia bonus point)
Centralia 12-21 Hassfurt
Iwi 21-33 East Moreland (EM bonus point)
Ui Cenneslaig 36-12 Zimalia (UC bonus point)
Lodja 24-10 NQF
Fleur 21-18 New Derusmia (ND bonus point)
Dragovah 15-24 Soviet Kaitaine
Phuebra 14-36 Achkaerin (Achkaerin bonus point)
Clysperis 15-21 Cantabria (Clysperis bonus point)
Floodwater 28-7 Himeyama (Floodwater bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Seventeen
Floodwater 24-10 Phuebra
Fleur 28-15 Centralia (Fleur bonus point)
East Moreland 21-15 Lodja (Lodja bonus point)
Rokkenjima 18-7 Himeyama
NQF 12-24 Cantabria
New Derusmia 27-18 Ui Cenneslaig
Iwi 28-18 Soviet Kaitaine (Iwi bonus point)
Vaguzia 24-15 Clysperis
Hassfurt 36-12 Zimalia (Hassfurt bonus point)
Dragovah 10-24 Achkaerin
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
-
Match Day Eighteen
Soviet Kaitaine 15-18 Hassfurt (Kaitaine bonus point)
Cantabria 18-24 New Derusmia (Cantabria bonus point)
Lodja 18-21 Fleur (Lodja bonus point)
Achkaerin 44-0 NQF (Achkaerin bonus point)
Centralia 15-24 Dragovah
Himeyama 10-33 Vaguzia (Vaguzia bonus point)
Zimalia 12-24 Rokkenjima
Phuebra 9-36 Iwi (Iwi bonus point)
Clysperis 15-28 East Moreland (EM bonus point)
Ui Cenneslaig 24-18 Floodwater (Floodwater bonus point)
Current Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
Ui Cenneslaig, Soviet Kaitaine and Vaguzia all qualify for the quarter finals
East Moreland secure top spot in the round robin stage
Permutations
Hassfurt:
Hassfurt will qualify for certain if they achieve a bonus point win in their final group game against Lodja. A normal win (worth two points) will see them through provided they have superior points difference to Rokkenjima and potentially New Derusmia.
New Derusmia:
New Derusmia can qualify for the quarter finals if Hassfurt and Rokkenjima both lose and if New Derusmia themselves achieve a bonus point win over East Moreland as this would put them on 28 points.
Rokkenjima & Floodwater:
These two teams play each other on the final day of groups. If Rokkenjima win then they will advance to the quarter finals if they win and results elsewhere go their way -provided New Derusmia do not achieve a bonus point win over East Moreland and Hassfurt don't beat Lodja. If both New Derusmia and Hassfurt win as described then Rokkenjima will require a bonus point win to guarantee advancing.
Floodwater will qualify if they beat Rokkenjima by more than 7 points (denying Rokkenjima the losing bonus point) and results elsewhere go their way - Lodja and Cantabria do not achieve bonus point wins and East Moreland beat New Derusmia. A bonus point win for Floodwater will guarantee advancing provided New Derusmia do not achieve a bonus point win against East Moreland.
Considering the points difference between the relevant teams it is not possible for both Rokkenjima and Floodwater to advance.
Cantabria:
Cantabria can advance to the quarter finals if they achieve a bonus point win against Himeyama and results elsewhere go their way - Hassfurt or Rokkenjima win and the other loses (ideally based on points difference Hassfurt to win and Rokkenjima to lose) and New Derusmia lose to East Moreland.
Lodja:
Lodja will advance to the quarter finals if they achieve a bonus point win over Hassfurt and results elsewhere go their way - Rokkenjima win, East Moreland win, Cantabria do not achieve a bonus point win.
-
Match Day Nineteen
Clysperis 9-33 Achkaerin (Achkaerin bonus point)
Cantabria 21-10 Himeyama
Lodja 36-18 Hassfurt (Lodja bonus point)
East Moreland 27-15 New Derusmia
Dragovah 15-21 Ui Cenneslaig (Dragovah bonus point)
Soviet Kaitaine 18-21 Fleur (Soviet Kaitaine bonus point)
NQF 18-12 Phuebra (Phuebra bonus point)
Iwi 27-10 Centralia
Rokkenjima 15-21 Floodwater (Rokkenjima bonus point)
Vaguzia 28-7 Zimalia (Vaguzia bonus point)
Final Group Standings (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DelAgVKLfaGqpvY1mk_3IpKNLfrHknTpWoh9DqCh3yE/edit#gid=0)
Rokkenjima and Lodja qualify for the quarter finals
Quarter Final Draw
East Moreland v Lodja
Iwi v Soviet Kaitaine
Achkaerin v Rokkenjima
Vaguzia v Ui Cenneslaig
-
Quarter Final Results
East Moreland 27-18 Lodja
Iwi 32-24 Soviet Kaitaine
Achkaerin 36-12 Rokkenjima
Vaguzia 24-15 Ui Cenneslaig
Semi Final Draw
East Moreland v Iwi
Achkaerin v Vaguzia
-
Semi Final Results
East Moreland 27-30 Iwi
Achkaerin 24-18 Vaguzia
Third Place Playoff
East Moreland v Vaguzia
The Final
Iwi v Achkaerin
-
OOC - obligatory explanation that as always when Achkaerin make a final I do not score that match myself, I have an independent of the region person who I ask to do it in such circumstances and they have done so in this case the same as they have on each prior occasion.
Also once again my apologies that this tournament has taken almost a quarter of 2020 to conclude as I've previously explained this was due to rl issues and shouldn't happen again (at least I hope not)
Third Place Playoff
East Moreland 28-15 Vaguzia
The Final
Iwi 24-25 Achkaerin
Achkaerin win the Rugby World Cup