Tour of Jugland 2021 - Stage 4
Stage 4 results1 - Jean Michel Marie Erstèque (Les Lieutenants) 6:25:59
2 - Germund Strand (Sundfjell-Hydropint) + 00:24
3 - Eysteinn Sverdrup (Nordansk Energy) + 00:25
4 - Wigburg Knutsen (Juwelna Luxo) + 00:25
5 - Snorr Gunvaldsen (Sundfjell-Hydropint) + 00:33
6 - Masanao Hatsuda (Hachinobe Suisei) + 02:01
7 - Walden Gjeldnes (Sundfjell-Hydropint) + 02:06
8 - Tadayuki Fukumura (Kanoya Sasayaki) + 02:11
9 - Gabriel Pekkanen (Bargen Group) + 02:12
10 - Robert Aymeric Luc Pasqual (Les Lieutenants) + 03:37
11 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 03:51
12 - Asketyll Omdahl (Sundfjell-Hydropint) + 03:52
13 - Maurice Charles Mathis Bonnois (Les Lieutenants) + 04:03
14 - Pierre Lee Xi Houtaix (La 222) + 04:29
15 - Mainio Salminen (Bargen Group) + 05:18
16 - Luke Riley (Rogue Cycling) + 05:22
17 - Fidèl Vitès (Koryonggang) + 05:34
18 - Hermenegild Bohn (Nordansk Energy) + 05:35
19 - Naoki Egusa (Kanoya Sasayaki) + 05:37
20 - Éric Yves Wallas Quod (La 222) + 06:15
...
DNF - Seiji Chinen (Kanoya Sasayaki)
DNF - Lars Aaltonen (Nordansk Energy)
DNF - Ewald Tennborg (Juwelna Luxo)
General classification1 - Masanao Hatsuda (Hachinobe Suisei) 20:28:08
2 - Jean Michel Marie Erstèque (Les Lieutenants) + 00:28
3 - Fidèl Vitès (Koryonggang) + 03:39
4 - Germund Strand (Sundfjell-Hydropint) + 04:57
5 - Walden Gjeldnes (Sundfjell-Hydropint) + 05:36
6 - Pierre Lee Xi Houtaix (La 222) + 08:49
7 - Talgat Sichkarabay (Koryonggang) + 09:13
8 - Kozo Egashira (Hachinobe Suisei) + 09:34
9 - Kang Young-chul (Koryonggang) + 10:01
10 - Asketyll Omdahl (Sundfjell-Hydropint) + 10:24
Points classification1 - Jean Michel Marie Erstèque (Les Lieutenants) 100 points
2 - Asketyll Omdahl (Sundfjell-Hydropint) 50 points
3 - Germund Strand (Sundfjell-Hydropint) 48 points
4 - Masanao Hatsuda (Hachinobe Suisei) 32 points
5 - Éric Yves Wallas Quod (La 222) 30 points
Youth classification1 - Jean Michel Marie Erstèque (Les Lieutenants) + 00:28
2 - Talgat Sichkarabay (Koryonggang) + 09:13
3 - Asketyll Omdahl (Sundfjell-Hydropint) + 10:24
4 - Maurice Charles Mathis Bonnois (Les Lieutenants) + 12:34
5 - Atsuji Kamiya (Kanoyi Sasayaki) + 15:34
Team classification1 - Hachinobe Suisei 57:01:36
2 - Koryonggang + 02:58
3 - La 222 + 04:28
4 - Kanoya Sasayaki + 04:59
5 - Sundfjell-Hydropint + 14:22