-
Ashina Grand Tour 2023
Introduction
The Ashina Grand Tour is a seven stage men's cycling race held in Daito since 2002, organized by the Zayasu Conglomerate.
Teams participating
- Hachinobu Suisei (Daito)
- Rogue Cycling (Achkaerin)
- AABL (Jugland)
- MKTkom (Mktvartvelo)
- AureaTerra-Sinus (Ardia)
- Credit Omega Team (Heyra/Ardia)
Route and stages
Stage | Type stage | Distance |
1 | ITT | 12 km |
2 | Flat stage | 213 km |
3 | Flat stage | 219 km |
4 | Hilly stage | 214 km |
5 | Mountain stage | 170 km |
6 | Hilly stage | 195 km |
7 | Flat stage | 151 km |
Classifications
General classification
The main classification, the one by which the winner of the Ashina Grand Tour is determined. It is decided by totalling the time each rider takes on the daily stages. The rider with the lowest overall time at the last stage is the overall winner of the Ashina Grand Tour. The leader of the general classification wears the pink jersey.
Points classification
The Points classification is a secondary competition, with points being given for high finishes in each stage. The rider with most points overall at the end of the Ashina Grand Tour becomes the overall winner of the Points classification. The leader of the points classification wears a green jersey.
Youth classification
The Youth classification is another secondary competition. It works as the same as the General classification, only that for riders aged 25 or younger. The leader of the youth classification wears a white jersey.
Team classification
The team classification is a secondary prize given to the best team in the Ashina Grand Tour. The team classification is calculated by adding the times of the three best riders of each team per stage. Only teams that finish the Tour with three or more riders can win the classification.
-
Ashina Grand Tour 2023 - Stage 1
Stage 1 (ITT) results
1 - Kim Hyung-min (Credit Omega) 12:23
2 - Kazushi Eto (Hachinobu Suisei) + 00:03
3 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) + 00:05
4 - Lars Aaltonen (AABL) + 00:06
5 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 00:09
6 - Germund Strand (AABL) + 00:09
7 - Martial Giove (AureaTerra-Sinus) + 00:10
8 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) + 00:11
9 - Tariel Kipiani (MKTkom) + 00:13
10 - Galbeyte Egal (MKTkom) + 00:13
11 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) + 00:13
12 - Yvan Traverse (Credit Omega) + 00:20
13 - Hakaru Akiyama (Hachinobu Suisei) + 00:22
14 - Talgat Unurtsetsegadze (MKTkom) + 00:23
15 - Kimmo Peltonen (AABL) + 00:25
General classification
1 - Kim Hyung-min (Credit Omega) 12:23
2 - Kazushi Eto (Hachinobu Suisei) + 00:03
3 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) + 00:05
4 - Lars Aaltonen (AABL) + 00:06
5 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 00:09
6 - Germund Strand (AABL) + 00:09
7 - Martial Giove (AureaTerra-Sinus) + 00:10
8 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) + 00:11
9 - Tariel Kipiani (MKTkom) + 00:13
10 - Galbeyte Egal (MKTkom) + 00:13
Points classification
1 - Kim Hyung-min (Credit Omega) 20 points
2 - Kazushi Eto (Hachinobu Suisei) 15 points
3 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) 12 points
4 - Lars Aaltonen (AABL) 10 points
5 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) 8 points
Youth classification
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 12:34
2 - Galbeyte Egal (MKTkom) + 00:02
3 - Yvan Traverse (Credit Omega) + 00:09
4 - Talgat Unurtsetsegadze (MKTkom) + 00:12
5 - Otho Evander (Credit Omega) + 00:19
Team classification
1 - Hachinobu Suisei 37:26
2 - MKTkom + 00:20
3 - AABL + 00:23
4 - Credit Omega + 00:33
5 - Rogue Cycling + 01:00
-
Ashina Grand Tour 2023 - Stage 2
Stage 2 results
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 6:26:01
2 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 00:00
3 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 00:00
4 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) + 00:00
5 - Gnaeus Nerva (Credit Omega) + 00:00
6 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) + 00:00
7 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) + 00:00
8 - Givi Sopromadze (MKTkom) + 00:00
9 - Lars Aaltonen (AABL) + 00:00
10 - Nero Sextus (Credit Omega) + 00:00
11 - Kazushi Eto (Hachinobu Suisei) + 08:32
12 - Timothy Coulter (Rogue Cycling) + 08:32
13 - Germund Strand (AABL) + 08:32
14 - Kimmo Peltonen (AABL) + 08:32
15 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) + 08:32
...
DNF - Luke Riley (Rogue Cycling)
General classification
1 - Kim Hyung-min (Credit Omega) 6:38:24
2 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) + 00:01
3 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) + 00:05
4 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 00:05
5 - Lars Aaltonen (AABL) + 00:06
6 - Gnaeus Nerva (Credit Omega) + 00:34
7 - Nero Sextus (Credit Omega) + 00:34
8 - Givi Sopromadze (MKTkom) + 00:38
9 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) + 00:41
10 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 00:43
Point classification
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 53 points
2 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) 30 points
3 - Andrew Mason (Rogue Cycling) 30 points
4 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) 22 points
5 - Kim Hyung-min (Credit Omega) 20 points
Youth classification
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 6:38:25
2 - Lars Aaltonen (AABL) + 00:05
3 - Martial Giove (AureaTerra-Sinus) + 08:41
4 - Galbeyte Egal (MKTkom) + 08:44
5 - Timothy Coulter (Rogue Cycling) + 09:22
Team classification
1 - Daito 19:02:34
2 - Credit Omega + 0:33
3 - MKTkom + 08:58
4 - AABL + 17:33
5 - Rogue Cycling + 18:10
-
Ashina Grand Tour 2023 - Stage 3
Stage 3 results
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 6:26:05
2 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) + 00:00
3 - Thanh Chau Huynh (AureaTerra-Sinus) + 00:00
4 - Shalva Kvachantiradze (MKTkom) + 00:00
5 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 00:00
6 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) + 00:00
7 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 00:00
8 - Yuki Hiejima (AABL) + 00:00
9 - Lars Aaltonen (AABL) + 00:00
10 - Kim Hyung-min (Credit Omega) + 00:00
11 - Cassius Appia (AureaTerra-Sinus) + 00:00
12 - Kazushi Eto (Hachinobu Suisei) + 08:32
13 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) + 08:32
14 - Tariel Kipiani (MKTkom) + 08:32
15 - Fidèl Vitès (AABL) + 08:32
General classification
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 13:04:20
2 - Kim Hyung-min (Credit Omega) + 00:09
3 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) + 00:14
4 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 00:14
5 - Lars Aaltonen (AABL) + 00:15
6 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 00:58
7 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) + 08:48
8 - Yuki Hiejima (AABL) + 09:13
9 - Cassius Appia (AureaTerra-Sinus) + 09:15
10 - Gnaeus Nerva (Credit Omega) + 09:15
Points classification
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 103 points
2 - Andrew Mason (Rogue Cycling) 42 points
3 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) 38 points
4 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) 32 points
5 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) 30 points
Youth classification
1 - Kalevi Taamivaara (MKTkom) 13:04:20
2 - Lars Aaltonen (AABL) + 00:15
3 - Galbeyte Egal (MKTkom) + 17:26
4 - Talgat Unurtsetsegadze (MKTkom) + 17:26
5 - Timothy Coulter (Rogue Cycling) + 27:36
Team classification
1 - Hachinobu Suisei 38:29:21
2 - MKTkom + 08:58
3 - Credit Omega + 15:37
4 - AABL + 17:33
5 - Rogue Cycling + 18:10
-
Ashina Grand Tour 2023 - Stage 4
Stage 4 results
1 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) 6:24:48
2 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) + 00:00
3 - Hakaru Akiyama (Hachinobu Suisei) + 01:29
4 - Felix Balbus (AureaTerra-Sinus) + 01:29
5 - Mainio Salminen (AABL) + 01:29
6 - Paul Newcombe (Rogue Cycling) + 01:29
7 - Givi Sopromadze (MKTkom) + 07:12
8 - Timothy Coulter (Rogue Cycling) + 09:57
9 - Kazushi Eto (Hachinobu Suisei) + 09:57
10 - Tariel Kipiani (MKTkom) + 09:57
11 - Amechi Toplis (AureaTerra) + 09:57
12 - Talgat Unurtsetsegadze (MKTkom) + 09:57
13 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 09:57
14 - Kimmo Peltonen (AABL) + 09:57
15 - Thanh Chau Huynh (AureaTerra-Sinus) + 09:57
General classification
1 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) 19:36:46
2 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) + 00:38
3 - Lars Aaltonen (AABL) + 02:34
4 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 03:11
5 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 08:47
6 - Givi Sopromadze (MKTkom) + 08:53
7 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) + 10:49
8 - Gnaeus Nerva (Credit Omega) + 11:34
9 - Thanh Chau Huynh (AureaTerra-Sinus) + 11:42
10 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) + 11:52
Point classification
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 103 points
2 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) 60 points
3 - Andrew Mason (Rogue Cycling) 42 points
4 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) 38 points
5 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) 32 points
Youth classification
1 - Lars Aaltonen (AABL) 19:39:20
2 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) + 14:00
3 - Galbeyte Egal (MKTkom) + 17:11
4 - Martial Giove (AureaTerra-Sinus) + 22:16
5 - Talgat Unurtsetsegadze (MKTkom) + 24:38
Team classification
1 - Hachinobu Suisei 57:55:25
2 - Rogue Cycling + 18:10
3 - MKTkom + 25:10
4 - AABL + 27:24
5 - AureaTerra-Sinus + 28:02
-
Ashina Grand Tour 2023 - Stage 5
Stage 5 results
1 - Nero Sextus (Credit Omega) 6:26:03
2 - Cassius Appia (AureaTerra-Sinus) + 01:19
3 - Lars Aaltonen (AABL) + 03:06
4 - Kimmo Peltonen (AABL) + 05:23
5 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) + 05:44
6 - Yvan Traverse (Credit Omega) + 06:35
7 - Givi Sopromadze (MKTkom) + 08:05
8 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 08:41
9 - Germund Strand (AABL) + 09:13
10 - Kazushi Eto (Hachinobu Suisei) + 09:15
11 - Timothy Coulter (Rogue Cycling) + 09:30
12 - Thanh Chau Huynh (AureaTerra-Sinus) + 09:36
13 - Galbeyte Egal (MKTkom) + 09:45
14 - Talgat Unurtsetsegadze (MKTkom) + 10:02
15 - Hakaru Akiyama (Hachinobu Suisei) + 10:32
13 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) + 10:52
13 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) + 12:53
14 - Paul Newcombe (Rogue Cycling) + 13:26
15 - Fidêl Vitès (AABL) + 13:38
...
DNF - Martial Giove (AureaTerra-Sinus)
DNF - Gnaeus Nerva (Credit Omega)
General classification
1 - Lars Aaltonen (AABL) 26:08:25
2 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) + 00:46
3 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 11:21
4 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 11:52
5 - Givi Sopromadze (MKTkom) + 13:12
6 - Thanh Chau Huynh (AureaTerra-Sinus) + 15:42
7 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) + 16:05
8 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) + 17:42
9 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) + 18:07
10 - Nero Sextus (Credit Omega) + 19:16
Points classification
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 103 points
2 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) 60 points
3 - Andrew Mason (Rogue Cycling) 42 points
4 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) 41 points
5 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) 38 points
Youth classification
1 - Lars Aaltonen (AABL) 26:08:25
2 - Galbeyte Egal (MKTkom) + 23:54
3 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) + 28:18
4 - Talgat Unurtsetsegadze (MKTkom) + 31:38
5 - Timothy Coulter (Rogue Cycling) + 33:47
Team classification
1 - Hachinobu Suisei 77:37:14
2 - AABL + 21:26
3 - AureaTerra-Sinus + 28:10
4 - MKTkom + 29:14
5 - Rogue Cycling + 31:06
-
Ashina Grand Tour 2023 - Stage 6
Stage 6 results
1 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) 6:26:23
2 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) + 02:06
3 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 02:06
4 - Shalva Kvachantiradze (MKTkom) + 02:06
5 - Germund Strand (AABL) + 02:06
6 - Tariel Kipiani (MKTkom) + 02:06
7 - Felix Balbus (AureaTerra-Sinus) + 02:06
8 - Nero Sextus (Credit Omega) + 02:06
9 - Paul Newcombe (Rogue Cycling) + 02:06
10 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) + 08:23
11 - Kazushi Eto (Hachinobu Suisei) + 08:23
12 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 08:23
13 - Tariel Kipiani (MKTkom) + 08:23
14 - Kang Young-chul (Credit Omega) + 08:23
15 - Hakaru Akiyama (Hachinobu Suisei) + 08:23
General classification
1 - Lars Aaltonen (AABL) 32:43:11
2 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 05:00
3 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) + 09:11
4 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 11:52
5 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) + 12:46
6 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) + 12:50
7 - Givi Sopromadze (MKTkom) + 13:12
8 - Nero Sextus (Credit Omega) + 14:01
9 - Paul Newcombe (Rogue Cycling) + 19:30
10 - Germund Strand (AABL) + 20:20
Points classification
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 105 points
2 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) 90 points
3 - Andrew Mason (Rogue Cycling) 60 points
4 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) 41 points
5 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) 40 points
Youth classification
1 - Lars Aaltonen (AABL) 32:43:11
2 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) + 28:18
3 - Galbeyte Egal (MKTkom) + 41:40
4 - Timothy Coulter (Rogue Cycling) + 43:33
5 - Talgat Unurtsetsegadze (MKTkom) + 47:37
Team classification
1 - Hachinobu Suisei 97:21:32
2 - Rogue Cycling + 10:09
3 - AABL + 15:09
4 - AureaTerra-Sinus + 15:36
5 - MKTkom + 16:40
-
Ashina Grand Tour 2023 - Stage 7
Stage 7 results
1 - Timothy Coulter (Rogue Cycling) 6:25:09
2 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) + 00:00
3 - Thanh Chau Huynh (AureaTerra-Sinus) + 00:00
4 - Shalva Kvachantiradze (MKTkom) + 00:00
5 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) + 00:00
6 - Tariel Kipiani (MKTkom) + 00:00
7 - Germund Strand (AABL) + 00:00
8 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) + 00:00
9 - Givi Sopromadze (MKTkom) + 00:00
10 - Fidèl Vitès (AABL) + 00:00
11 - Paul Newcombe (Rogue Cycling) + 00:00
12 - Hakaru Akiyama (Hachinobu Suisei) + 00:00
13 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) + 00:00
14 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 08:46
15 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 08:46
Final standings
General classification
1 - Lars Aaltonen (AABL) 39:17:06
2 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) + 04:00
3 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) + 04:04
4 - Givi Sopromadze (MKTkom) + 04:26
5 - Andrew Mason (Rogue Cycling) + 05:00
6 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) + 09:11
7 - Paul Newcombe (Rogue Cycling) + 10:44
8 - Germund Strand (AABL) + 11:34
9 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) + 11:52
10 - Thanh Chau Huynh (AureaTerra-Sinus) + 12:53
Points classification
1 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) 132 points
2 - Daniel Longbridge (Rogue Cycling) 90 points
3 - Andrew Mason (Rogue Cycling) 60 points
4 - Timothy Coulter (Rogue Cycling) 55 points
5 - Shalva Kvachantiradze (MKTkom) 48 points
6 - Amechi Toplis (AureaTerra-Sinus) 46 points
7 - Daisaku Fujimoto (Hachinobu Suisei) 44 points
8 - Thanh Chau Huynh (AureaTerra-Sinus) 44 points
9 - Kozo Egashira (Hachinobu Suisei) 41 points
10 - Naozumi Iga (Hachinobu Suisei) 38 points
Youth classification
1 - Lars Aaltonen (AABL) 39:17:06
2 - Kalevi Tammivaara (MKTkom) + 19:26
3 - Timothy Coulter (Rogue Cycling) + 34:37
4 - Talgat Unurtsetsegadze (MKTkom) + 49:48
5 - Galbeyte Egal (MKTkom) + 50:13
Team classification
1 - Hachinobu Suisei 116:36:59
2 - MKTkom + 16:40
3 - Rogue Cycling + 18:55
4 - AABL + 23:55
5 - AureaTerra-Sinus + 24:12
6 - Credit Omega + 48:54