Roleplay > Sporting Hub
Mundus Games 2021 - Arashkai
Daitō:
The day of the opening ceremony had, at long last, arrived. Tens of thousands from across Arashkai and other nations had gathered in Ikan to the host nation's largest stadium, the Ikan National Arena, which had reached it's maximum capacity nearly an hour before the ceremony was to begin. There were, of course, millions more who were tuning in from around Mundus as the sun was beginning to set, and with it, anticipation for what was to be the biggest event of the year had begun to rise ever-higher.
Then, an announcement was made, first in English and then in the native language, Arashin, saying "Ladies and Gentlemen, please welcome the athletes of the Ikan 2021 Mundus Games." before the first team would enter, that being the team of the hosting nation, Arashkai. The team would enter under two flags, the recently-adopted flag and the older, red-and-white one, the latter of which being carried by a notable face, the Emperor himself (who had qualified to compete earlier in the year). Soon after, the next team, the Achkaerinese team, would enter, having been the nation which founded the games, before the rest of the teams would enter in alphabetical order.
On screens across the world, the footage would, once the various teams had entered, change from that of the stadium to a video of a scroll, one detailing the history of Arashkai, or as the Arashin call it, Sokoku, from it's legendary founding to the modern day; its artwork is in a traditional style. However, it would soon focus on a single section, that of the legendary first Emperor of the Arashin, Keimei, who is claimed to have been descended from a kami. Then, in but a moment, a part of the scroll would begin to come to life, that being a depiction of a dragon, Ryūjin, who is said to guard the nation's coasts. Along the coast it travels, watching as time passes and the Empire begins to rise out of the Kitami and Ashina plains, the brief rule of the Lords of Ishikari, and the complete unification of the nation by the Heiwa emperor. At that point, it is joined by another figure, a white fox representing the goddess Inari, as the land blossoms into spring. The two continue their journey for some time before stopping at another scene, one of chaos and pain. For a time, Ryūjin appears to turn its head in shame before being greeted by a man, one whose form appears in part a mix of the god Takemikazuchi and the Tōitsu Emperor, reflecting his believed status as a mortal incarnation of the deity. They follow him as the scene progresses, eventually reaching the end of the warring states period, at which point the deity transforms into a dove and joins the group, signifying its ability to bring peace in times of war. The group would continue on its journey for some time, reaching the first Ardo-Arashin war and the enthronement of the Keiyo Emperor, where they are joined by a final deity, the god Susanoo-no-Mikoto (often portrayed as a personification of the Empire) as he prepares to strike down the eight-headed serpent Yamata no Orochi, a clear parallel to the long, arduous struggle for survival that Arashkai faced during the Great War, though at the last moment, he relents, offering instead a hand to the wounded beast, representing the process of reconciliation between the two nations. And then, as they near the edge of the scroll, the screens turn dark the Mon (seal) of the Imperial Clan is projected on the middle of the field before the tone of a Horagi (conch trumpet) is heard, calling attention to the edge of the stadium where, as though emerging from the scroll itself, the figures seen before enter the stadium in a display both of elaborate costume and puppetry, Ryūjin leading the way, as various other, similar displays enter from other parts of the stadium, representing the natural beauty of the nation. After a few minutes, the performance would end and the next phase of the ceremony would begin.
Another announcement would be said as the flags of Arashkai would be carried to two flagpoles near the left and right sides of the arena, carried by hand-picked members of the Imperial guard in their traditional attire.
"Ladies and Gentlemen, please stand for the National Anthem of the Empire of Arashkai, performed by the Ikan Band Choir." the announcer said, after which the National Anthem, the "Patriotic March", was played as the flags were raised. Not long afterwards, the Games flame would be lit in it's cauldron, after which yet another announcement was made, saying "Ladies and Gentlemen, please welcome Chancellor Sachio Himekawa of Arashkai."
The chancellor would walk up to a podium overlooking the stadium, where he would make a brief speech on the games.
"Honored guests, I wish to extend my personal thanks to you on behalf of the Imperial Government and His Imperial Majesty, Emperor Go-Tenji. Tonight, as we celebrate the beginning of this most wonderous occasion, we look back on the history of the games and forwards to their future. Last year, the games were hosted jointly by the nations of Tamora and the Selucid Emirate, a momentous occasion as it marked the first time the games were shared between those nations. There were, of course, those who protested this decision, but whether or not they were justified in these protestations, they gave hope to many that even those who are most unlikely to achieve their hopes and dreams can still do so, they just need to stand up and make their position heard. This year, we celebrate this hope that even in our darkest hour, such as our nation following the attacks last month, we can still achieve great things. We have all come together in spite of these attacks to say that we are not afraid, that we will face the future with renewed vigour, and that no matter the challenges we face, we will endure. With that, it is my greatest pleasure to announce on the behalf of the people and government of the Empire of Arashkai, as well as the International Mundus Games Committee, that the 2021 Mundus Games have begun! May fortune favor the bold!"
And with that, 2,000 drones would rise into the sky, creating a most spectacular light show, first of the planet with the locations of the various Mundus Games highlighted, then various scenes of the nation, though naturally in a somewhat more simplistic form due to the medium, after which they would form the logo of the games. With the logo unveiled in the sky, fireworks would shoot into the sky, though for safety concerns they would be kept away from the display. And so, the Mundus Games had begun.
Achkaerin:
Day One Results
Current Standings
1st - Jugland, 1 Gold
2nd - Tytor, 1 Silver
3rd - Achkaerin, 1 Bronze
Current Medal Table
Cycling
Mens Road Race
1. Jugland - 6:34:30
2. Tytor - 6:34:50
3. Achkaerin - 6:35:18
4. Achkaerin - 6:35:21
5. Jugland - 6:40:18
6. Fleur - 6:44:28
7. East Moreland - 6:45:27
8. Lodja - 6:47:15
Football Mens Last Sixteen
Zimalia 1-3 Tytor
Bakkermaya 1-2 Arashkai
Centralia 0-2 Izhitsa
Kaitaine 2-1 East Moreland
Lodja 3-0 Drenovia
Achkaerin 4-0 Floodwater
Lijiang 1-0 Seaforth
Jugland 2-1 Fleur
Hockey Mens Last Sixteen
Fleur 2-3 Bakkermaya
East Moreland 3-0 Seaforth
Lodja 2-1 Arashkai
Centralia 3-2 Kaitaine
Izhitsa 2-0 Drenovia
Achkaerin 2-0 Vanora
Rodina 1-4 Toshikawa
Zimalia 0-5 Tytor
Beach Volleyball Mens Last Sixteen
Floodwater bt Vanora 25-16 25-18
Drenovia bt Seaforth 25-17 23-25 27-25
Kaitaine bt Zimalia 25-12 25-14
Jugland bt Achkaerin 13-25 25-10 25-22
Fleur bt Bakkermaya 25-21 25-21
Lijiang bt Toshikawa 23-25 25-18 25-22
Lodja bt Nueva Ardia 25-19 25-16
Rodina bt Centralia 23-25 26-24 25-11
Badminton Doubles Last Sixteen
Mens Doubles
Tytor Bt Fleur 21-18 21-15 21-14
Lodja Bt Drenovia 13-21 21-18 23-21 21-16
Achkaerin Bt East Moreland 21-18 21-16 21-17
Bakkermaya Bt Toshikawa 21-10 23-21 22-24 19-21 23-21
Jugland Bt Rodina 21-18 21-18 21-14
Arashkai Bt Centralia 23-21 21-19 21-17
Kaitaine Bt Seaforth 21-13 21-11
Heyra Bt Izhitsa 21-17 13-21 23-21 21-16
Womens Doubles
Heyra Bt Kaitaine 23-21 21-18
Jugland Bt Lodja 21-18 21-15
Seaforth Bt Bakkermaya 15-21 21-18 21-16
Achkaerin Bt Rodina 21-19 21-11
Fleur Bt Centralia 21-17 19-21 21-19
Tytor Bt Izhitsa 23-21 14-21 21-18
Drenovia Bt East Moreland 21-17 21-10
Arashkai Bt Toshikawa 21-18 21-19
Mens Pool Last Sixteen
Arashkai #1 10-6 Seaforth
Tytor 10-8 Fleur #2
Lodja 3-10 Achkaerin #2
Arashhkai #2 9-10 Centralia
Izhitsa #2 6-10 Heyra
Achkaerin #1 10-5 Vanora
Fleur #1 10-2 Izhitsa #1
Floodwater 7-10 Bakkermaya
Cricket Mens Quarter Finals
Zimalia - 198-8
Achkaerin 226-4
Tytor - 178-9
Arashkai 165 All Out
Fleur 188-7
Seaforth 186 All Out
Bakkermaya 212-6
Vanora 200-8
Achkaerin:
Day Two Results
Current Standings
1st - Solace - 7 Golds
2nd - Heyra - 6 Golds
3rd - Achkaerin - 2 Golds
Current Medal
Swimming
Mens 50m Freestyle
1. Solace - 21.64
= Heyra - 21.64
3. Heyra - 21.66
= Achkaerin - 21.66
= Tytor - 21.66
6. Bakkermaya - 21.67
7. East Moreland - 21.72
8. Royal Seleucid - 21.74
Mens 50m Backstroke
1. Heyra - 21.63
2. Solace - 21.64
3. Kaitaine - 21.65
4. East Moreland - 21.66
= Bakkermaya - 21.66
6. Arashkai - 21.67
= Heyra - 21.67
8. Seaforth - 21.68
Mens 50m Breaststroke
1. Solace - 21.57
2. East Moreland - 21.59
3. Arashkai - 21.65
= Heyra - 21.65
= Heyra - 21.65
6. Achkaerin - 21.66
7. Tytor - 21.67
8. Rodina - 21.70
Mens 50m Butterfly
1. Heyra - 21.55
2. Heyra - 21.57
3. Solace - 21.64
4. Drenovia - 21.65
5. Jugland - 21.66
6. Royal Seleucid - 21.67
7. Kaitaine - 21.70
8. Zimalia - 21.71
Womens 50m Freestyle
1. Solace - 24.23
2. East Moreland - 24.36
3. Heyra - 24.48
4. Heyra - 24.67
5. East Moreland - 24.69
6. Achkaerin - 24.73
7. Lodja - 24.74
8. Tytor - 24.80
Womens 50m Backstroke
1. Heyra - 24.18
2. Solace - 24.42
3. Jugland - 24.43
4. Izhitsa - 24.47
5. Tytor - 24.55
6. East Moreland - 24.62
7. Drenovia - 24.64
8. Lodja - 24.67
Womens 50m Breaststroke
1. Solace - 24.38
2. Heyra - 24.39
3. Heyra - 24.42
4. Achkaerin - 24.45
5. Izhitsa - 24.57
6. Jugland - 24.70
= East Moreland - 24.70
8. Seaforth - 24.71
Womens 50m Butterfly
1. Royal Seleucid - 24.36
2. Heyra - 24.53
3. Tytor - 24.60
4. Bakkermaya - 24.65
= Achkaerin - 24.65
6. Jugland - 24.73
= Lijiang - 24.73
8. Centralia - 24.80
Mens 100m Freestyle
1. Solace - 47.55
2. Heyra - 48.00
3. Achkaerin - 48.03
4. Izhitsa - 48.04
5. Heyra - 48.06
6. East Moreland - 48.10
7. Kaitaine - 48.25
8. Lijiang - 48.35
Mens 100m Backstroke
1. Tytor - 53.23
2. Solace 53.25
3. Heyra - 53.30
4. Lijiang - 53.35
5. Arashkai - 53.45
= Drenovia - 53.45
7. East Moreland - 53.86
8. Jugland - 54.06
Mens 100m Breaststroke
1. Achkaerin - 59.29
2. Solace - 59.78
3. Lijiang - 59.95
4. Heyra - 59.98
5. Arashkai - 59.99
6. Heyra - 1:00.01
7. Jugland - 1:00.21
8. Drenovia - 1:00.23
Mens 100m Butterfly
1. Heyra - 51.22
2. Solace - 51.44
3. Lijiang - 51.55
4. Tytor - 51.64
5. East Moreland - 51.66
6. Arashkai - 51.75
7. Kaitaine - 51.84
8. Izhitsa - 51.88
Womens 100m Freestyle
1. Arashkai - 53.92
2. Achkaerin - 54.04
3. Solace - 54.13
4. Bakkermaya - 54.16
5. Fleur - 54.20
6. East Moreland - 54.24
= Heyra - 54.24
8. Jugland - 54.30
Womens 100m Backstroke
1. Heyra - 59.44
2. Solace - 59.83
3. Fleur - 59.88
4. Lijiang - 59.90
5. Kaitaine - 59.97
6. Achkaerin - 59.99
7. Tytor - 1:00.06
8. Lodja - 1:00.18
Womens 100m Breaststroke
1. Solace - 1:06.96
2. Jugland - 1:07.27
3. Heyra - 1:07.77
4. Lijiang - 1:07.79
5. Kaitaine - 1:07.95
6. Izhitsa - 1:07.96
7. Bakkermaya - 1:08.37
8. East Moreland - 1:08.53
Womens 100m Butterfly
1. Solace - 57.87
2. Heyra - 57.96
3. Heyra - 58.02
4. Tytor - 58.04
5. Lijiang - 58.08
6. East Moreland - 58.32
7. Achkaerin - 58.47
8. Lodja - 58.66
Cycling
Womens Road Race
1. Achkaerin - 3:33:12
2. Jugland - 3:35:15
3. Achkaerin - 3:35:35
4. Tytor - 3:37:19
5. East Moreland - 3:39:57
6. Fleur - 3:44:29
7. Altona - 3:47:21
8. Lijiang - 3:47:50
Football Womens Last Sixteen
Floodwater 3-0 Seaforth
Jugland 1-2 Bakkermaya
Fleur 0-2 Theocracy of Kaitaine
Centralia 1-4 Arashkai
Izhitsa 3-2 Drenovia
Achkaerin 5-0 Zimalia
Tytor 3-1 Lodja
East Moreland 2-0 Kaitaine
Hockey Womens Last Sixteen
Achkaerin 3-1 Lodja
Vanora 0-3 Bakkermaya
Toshikawa 0-2 Theocracy of Kaitaine
Centralia 4-1 Seaforth
Drenovia 2-0 Rodina
East Moreland 1-5 Arashhkai
Zimalia 0-4 Fleur
Kaitaine 1-3 Tytor
Beach Volleyball Womens Last Sixteen
Rodina bt Centralia 25-18 25-17
Theocracy of Kaitaine bt Drenovia 19-25 25-23 25-22
Floodwater bt Toshikawa 25-16 25-11
Bakkermaya bt Achkaerin 25-10 25-19
Lodja bt Nueva Ardia 25-17 25-21
Jugland bt Vanora 25-16 29-25 25-20
Lijiang bt Zimalia 25-21 24-26 27-25
Fleur bt Kaitaine 25-22 25-12
Badminton Mixed Doubles Last Sixteen
Kaitaine bt Fleur 18-21 21-13 21-17
Tytor bt Drenovia 23-21 24-22
Izhitsa bt Rodina 21-18 20-22 21-17
Heyra bt Arashkai 21-19 21-16
Bakkermaya bt Lodja 17-21 21-17 21-12
East Moreland bt Centralia 21-18 21-11
Toshikawa bt Seaforth 21-19 20-22 21-15
Achkaerin bt Zimalia 21-18 21-16
Pool Womens Last Sixteen
Fleur #2 10-8 Arashkai #1
Izhitsa #2 10-7 Tytor #1
Achkaerin #1 9-10 Lodja
Centralia 10-4 Vanora
Tytor #2 6-10 Bakkermaya
Seaforth 5-10 Achkaerin #2
Fleur #1 7-10 Heyra
Arashkai #2 9-10 Izhitsa #1
Cricket Womens Quarter Finals
Zimalia - 198- All Out
Arashkai - 201-8
Fleur - 229-9
Vanora - 180 - All Out
Achkaerin - 222-7
Rodina - 164-6
Bakkermaya - 178-7
Tytor - 176- All Out
Achkaerin:
Day Three Results
Current Standings
1st - Solace - 15 Golds
2nd - Heyra - 10 Golds
3rd - Izhitsa - 4 Golds, 4 Silvers
Current Medal Table
Swimming
Mens 200m Freestyle
1. Heyra - 1:47.02
2. Solace - 1:47.05
3. Drenovia - 1:47.17
4. Jugland - 1:47.22
5. East Moreland - 1:47.29
= Heyra - 1:47.29
7. Achkaerin - 1:47.48
8. Bakkermaya - 1:47.53
Mens 200m Backstroke
1. Solace - 1:54.24
2. East Moreland - 1:55.57
3. Achkaerin - 1:55.80
4. Tytor - 1:55.93
5. Drenovia - 1:56.20
6. Izhitsa - 1:56.34
7. Fleur - 1:56.48
8. Lijiang - 1:56.77
Mens 200m Breaststroke
1. Lijiang - 2:09.18
2. Heyra - 2:09.47
3. Izhitsa - 2:09.60
4. Solace - 2:10.07
5. Fleur - 2:10.33
6. Drenovia - 2:10.46
7. Lodja - 2:10.72
8. Arashkai - 2:11.36
Mens 200m Butterfly
1. Solace - 1:54.31
2. Heyra - 1:54.46
3. Heyra - 1:54.53
4. East Moreland - 1:54.64
= Bakkermaya - 1:54.64
6. Arashkai - 1:54.66
7. Drenovia - 1:54.67
8. Royal Seleucid - 1:55.21
Womens 200m Freestyle
1. Achkaerin - 1:55.91
2. Heyra - 1:55.95
3. Solace - 1:56.00
4. Lijiang - 1:56.21
5. Arashkai - 1:56.58
6. Drenovia - 1:57.09
7. East Moreland - 1:57.34
8. Bakkermaya - 1:57.48
Womens 200m Backstroke
1. Solace - 2:07.49
2. Heyra - 2:08.26
3. Izhitsa - 2:08.30
4. Heyra - 2:08.46
5. Achkaerin - 2:08.50
6. Tytor - 2:08.69
7. Drenovia - 2:09.16
8. Nueva Ardia - 2:09.36
Womens 200m Breaststroke
1. Tytor - 2:22.79
2. Heyra - 2:22.94
3. Solace - 2:23.85
4. Drenovia - 2:24.24
5. Fleur - 2:24.53
6. East Moreland - 2:24.57
7. Bakkermaya - 2:24.98
8. Jugland - 2:25.01
Womens 200m Butterfly
1. Solace - 2:06.02
2. Lodja - 2:06.54
3. Heyra - 2:07.32
4. East Moreland - 2:07.44
5. Lijiang - 2:07.48
= Drenovia - 2:07.48
7. Tytor - 2:07.67
8. Lijiang - 2:07.99
Mens 400m Freestyle
1. Heyra - 3:43.47
2. Fleur - 3:43.50
3. Solace - 3:43.69
4. Lijiang - 3:43.72
5. Jugland - 3:43.92
6. Bakkermaya - 3:44.39
7. Tytor - 3:48.34
8. Drenovia - 3:49.14
Mens 400m Backstroke
1. Lijiang - 3:43.32
2. Fleur - 3:43.35
3. Heyra - 3:43.53
4. Royal Seleucid - 3:43.67
5. Drenovia - 3:44.51
6. Arashkai - 3:45.01
7. East Moreland - 3:47.66
8. Seaforth - 3:48.13
Mens 400m Breaststroke
1. Fleur - 3:42.74
2. Solace - 3:42.76
3. Heyra - 3:43.47
4. East Moreland - 3:43.71
5. Royal Seleucid - 3:43.91
= Heyra - 3:43.91
7. Arashkai - 3:43.94
8. Jugland - 3:47.33
Mens 400m Butterfly
1. Izhitsa - 3:42.73
2. Heyra - 3:43.54
3. Heyra - 3:43.61
4. Bakkermaya - 3:43.88
5. Solace - 3:45.10
6. Jugland - 3:45.64
7. Achkaerin - 3:45.95
8. Toshikawa - 3:47.89
Womens 400m Freestyle
1. Solace - 4:03.45
2. Jugland - 4:04.53
3. Arashkai - 4:04.57
4. Heyra - 4:04.69
5. Kaitaine - 4:08.05
6. East Moreland - 4:08.07
7. Fleur - 4:10.99
8. Lodja - 4:11.23
Womens 400m Backstroke
1. East Moreland - 4:03.22
2. Tytor - 4:03.53
3. Heyra - 4:04.16
4. Solace - 4:04.48
5. Bakkermaya - 4:04.55
6. Drenovia - 4:04.75
7. Arashkai - 4:04.77
8. Seaforth - 4:06.19
Womens 400m Breaststroke
1. Heyra - 4:03.27
2. Solace - 4:04.20
3. Fleur - 4:04.34
4. Drenovia - 4:04.92
5. Achkaerin - 4:06.82
6. Lodja - 4:06.95
7. East Moreland - 4:08.19
8. Kaitaine - 4:10.11
Womens 400m Butterfly
1. Heyra - 4:03.68
2. Fleur - 4:04.15
3. Solace - 4:04.17
4. Bakkermaya - 4:04.47
5. Kaitaine - 4:04.80
6. Lijiang - 4:05.43
7. Jugland - 4:05.49
8. Arashkai - 4:08.99
Weightlifting
Mens 56kg
1. Solace - 273
2. Drenovia - 262
3. Centralia - 259
4. East Moreland - 255
5. Heyra - 254
6. Arashkai - 252
7. Fleur - 250
8. Kaitaine - 246
Mens 62kg
1. Centralia - 292
2. Drenovia - 285
3. Zimalia - 284
4. Heyra - 283
5. Lodja - 281
6. Tytor - 275
7. Achkaerin - 271
8. Seaforth - 270
Mens 69kg
1. Drenovia - 298
2. Centralia - 294
3. Fleur - 283
4. Arashkai - 282
5. Achkaerin - 275
6. Lodja - 258
7. East Moreland - 253
8. Bakkermaya - 249
Mens 77kg
1. Solace - 348
2. Drenovia - 347
3. Kaitaine - 346
4. Royal Seleucid - 329
5. Zimalia - 318
6. Centralia - 309
7. Arashkai - 299
8. East Moreland - 251
Mens 85kg
1. Drenovia - 370
2. Solace - 354
= Centralia - 354
4. Arashkai - 351
5. Kaitaine - 349
6. Izhitsa - 348
7. East Moreland - 336
8. Toshikawa - 334
Mens 94kg
1. Centralia - 388
2. Heyra - 380
3. Drenovia - 369
4. East Moreland - 367
5. Bakkermaya - 366
6. Lijiang - 358
7. Achkaerin - 330
8. Kaitaine - 282
Mens 105kg
1. Solace 395
= Drenovia - 395
3. Centralia - 391
= Achkaerin - 391
5. Heyra - 381
6. Arashkai - 379
7. East Moreland - 371
8. Lodja - 365
Mens 105+kg
1. Drenovia - 375
2. Centralia - 373
= Arashkai - 373
4. East Moreland - 364
5. Bakkermaya - 349
6. Kaitaine - 345
7. Izhitsa - 338
= Jugland - 338
Gymnastics
Team All Around Rhythmic Gymnastics
1. Lijiang - 34.550
2. Centralia - 31.850
3. Lodja - 31.650
4. Fleur - 31.500
5. Achkaerin - 31.450
6. Tytor - 31.400
7. East Moreland - 31.375
8. Arashkai - 31.200
Shooting
Mens 10m Rifle
1. Izhitsa - 585 103.0 688.0
2. Kaitaine 584 102.4 686.4
3. Izhitsa - 582 102.9 684.9
4. Royal Seleucid - 581 102.1 683.1
5. East Moreland - 581 101.8 682.8
= Arashkai - 580 102.8 682.8
7. Achkaerin - 580 102.1 682.1
8. Bakkermaya - 577 102.3 679.3
Mens 50m Rifle Prone
1. Royal Seleucid - 590 103.3 693.3
2. Izhitsa - 586 103.7 689.7
3. Arashkai - 584 103.4 687.4
4. East Moreland - 582 103.6 685.6
5. Seaforth - 582 103.5 685.5
6. Drenovia - 581 103.1 684.1
= Izhitsa 581 103.1 684.1
8. Achkaerin - 580 103.2 683.2
Mens 50m Rifle Three Positions
1. Izhitsa - 1155 95.4 1250.4
2. Izhitsa - 1149 95.6 1244.6
3. Izhitsa - 1148 94.9 1242.9
4. Royal Seleucid - 1147 94.9 1241.9
5. Tytor - 1144 96.4 1240.4
6. Kaitaine - 1145 94.5 1239.5
7. East Moreland - 1141 95.3 1236.3
8. Zimalia - 1139 95.1 1234.1
Womens 10m Rifle
1. Theocracy of Kaitaine - 391 101.1 492.1
2. Izhitsa - 390 101.6 491.6
3. East Moreland - 388 101.1 489.1
4. Royal Seleucid - 387 101.5 488.5
5. Lodja - 387 101.1 488.1
6. Bakkermaya - 385 101.4 486.4
7. Izhitsa - 387 98.3 485.3
8. Arashkai - 383 100.3 483.3
Womens 50m Rifle Prone
1. Royal Seleucid - 579 99.4 678.4
2. Izhitsa - 578 99.2 677.2
3. Theocracy of Kaitaine - 576 99.6 675.6
4. Izhitsa - 575 99.3 674.3
5. Achkaerin - 573 99.2 672.2
= East Moreland - 573 99.2 672.2
7. Lodja - 572 99.1 671.1
8. Tytor - 571 99.3 670.3
Womens 50m Rifle Three Positions
1. Izhitsa - 577 99.7 676.7
2. Royal Seleucid - 575 100.0 675.0
3. Achkaerin - 573 100.3 673.3
4. Centralia - 572 100.5 672.5
5. Bakkermaya - 570 100.3 670.3
6. Izhitsa - 564 98.1 662.1
7. Arashkai - 562 99.6 661.6
8. Arashkai - 560 101.1 661.1
Football Mens Quarter Finals
Tytor 3-0 Arashkai
Izhitsa 2-1 Kaitaine
Lodja 0-2 Achkaerin
Lijiang 1-0 Jugland
Hockey Mens Quarter Finals
Bakkermaya 3-1 East Moreland
Lodja 2-1 Centralia
Izhitsa 3-1 Achkaerin
Toshikawa 2-4 Tytor
Beach Volleyball Mens Quarter Finals
Drenovia bt Floodwater 25-13 22-25 25-23
Jugland bt Kaitaine 25-21 25-22
Lijiang bt Fleur 25-14 25-18
Lodja bt Rodina 23-25 25-17 25-22
Badminton Doubles Quarter Finals
Mens Doubles
Lodja bt Tytor 23-21 12-21 21-17 19-21 21-16
Achkaerin bt Bakkermaya 21-18 23-21 14-21 21-18
Arashkai bt Jugland 21-19 21-18 21-15
Kaitaine bt Heyra 23-21 19-21 18-21 21-18 21-17
Womens Doubles
Jugland bt Heyra 21-23 21-19 21-19
Achkaerin bt Seaforth 21-17 21-16
Fleur bt Tytor 21-18 19-21 23-21
Drenovia bt Arashkai 21-18 21-16
Tennis Doubles Last Sixteen
Mens Doubles
Heyra bt Lodja 6-4 3-6 7-6 6-2
Arashkai bt Centralia 6-4 6-4 6-1
Fleur bt Seaforth 6-4 7-5 4-6 6-4
Izhitsa bt Kaitaine 6-4 6-3 6-0
Achkaerin bt East Moreland 6-4 6-1 7-5
Tytor bt Vanora 6-3 6-3 6-1
Bakkermaya bt Rodina 6-4 6-2 6-4
Jugland bt Drenovia 6-4 6-2 6-7 7-6
Womens Doubles
Tytor bt Drenovia 6-4 6-3
Heyra bt East Moreland 3-6 7-5 6-4
Bakkermaya bt Kaitaine 6-4 6-2
Jugland bt Fleur 6-3 6-1
Centralia bt Toshikawa 6-4 6-7 7-5
Izhitsa bt Vanora 6-4 6-1
Seaforth bt Rodina 6-4 6-2
Achkaerin bt Lodja 6-3 6-4
Mens Pool Quarter Finals
Arashkai #1 8-10 Tytor
Achkaerin #2 9-10 Arashkai #2
Heyra 10-7 Achkaerin #1
Fleur #1 5-10 Bakkermaya
Cricket Mens Semi Finals
Achkaerin 214-7
Tytor 209-All Out
Fleur 180-8
Bakkermaya 182-6
Achkaerin:
Day Four Results
Current Standings
1st - Solace - 21 Golds
2nd - Heyra - 13 Golds
3rd - Izhitsa - 8 Golds
Current Medal Table
Athletics and Field
Mens Marathon
1. Solace - 2:18:10
2. Achkaerin - 2:20:22
3. Solace - 2:20:53
4. Kaitaine - 2:22:20
5. East Moreland - 2:28:38
6. Tytor - 2:30:20
7. Arashkai - 2:30:20
8. Bakkermaya - 2:30:42
Swimming
Mens 800m Freestyle
1. Solace - 8:24.31
2. Fleur - 8:26.10
3. Heyra - 8:27.33
4. East Moreland - 8:28.61
5. Drenovia - 8:29.10
6. Jugland - 8:31.09
7. Lijiang - 8:31.84
8. Arashkai - 8:32.29
Womens 800m Freestyle
1. Achkaerin - 8:24.18
2. Solace - 8:26.39
3. East Moreland - 8:27.69
4. Fleur - 8:30.42
5. Lijiang - 8:31.67
6. Tytor - 8:32.68
7. Heyra - 8:32.73
8. Kaitaine - 8:32.84
Mens 1500m Freestyle
1. Heyra - 14:42.79
2. Heyra - 14:42.87
3. Tytor - 14:42.95
4. Solace - 14:45.51
5. East Moreland - 14:48.10
6. Bakkermaya - 14:49.68
7. Achkaerin - 14:54.04
8. Lodja - 15:01.56
Womens 1500m Freestyle
1. Solace - 14:41.92
2. Achkaerin - 14:43.35
3. Heyra - 14:43.54
4. Fleur - 14:52.16
5. East Moreland - 14:54.78
6. Kaitaine - 14:54.92
7. Arashkai - 15:04.84
8. Tytor - 15:06.35
Weightlifting
Women’s 48kg
1. Solace - 194
2. Centralia - 187
3. Drenovia - 185
4. Heyra - 184
5. East Moreland - 182
6. Arashkai - 157
7. Bakkermaya - 156
8. Seaforth - 155
Womens 53kg
1. Solace - 205
= Heyra - 205.
3. Drenovia - 192
4. East Moreland - 190
5. Bakkermaya - 188
6. Centralia - 185
7. Tytor - 184
8. Arashkai - 183
Womens 58kg
1. Drenovia - 223
2. Centralia - 220
3. Kaitaine - 216
4. Achkaerin - 207
5. Fleur - 205
6. Lodja - 202
7. Arashkai - 185
8. Zimalia - 184
Womens 63kg
1. Centralia - 222
2. Drenovia - 215
3. Bakkermaya - 203
4. East Moreland - 200
5. Zimalia - 197
6. Achkaerin - 193
7. Kaitaine - 189
8. Izhitsa - 187
Womens 69kg
1. Centralia - 236
2. Drenovia - 232
= Fleur - 232
4. Achkaerin - 229
5. Bakkermaya - 227
6. Lodja - 225
7. Jugland - 216
8. Lijiang - 209
Womens 75kg
1. Centralia - 257
2. Achkaerin - 244
3. East Moreland - 243
4. Drenovia - 242
5. Lodja - 238
6. Lijiang - 220
7. Izhitsa - 203
8. Zimalia - 202
Womens 75+kg
1. Drenovia - 269
2. Heyra - 266
= East Moreland - 266
4. Bakkermaya - 251
= Kaitaine - 251
6. Fleur - 247
7. Arashkai - 240
8. Tytor - 235
Sailing
Mens Team 470 Class
1. Floodwater
2. Bakkermaya
3. Heyra
4. Izhitsa
5. Seaforth
6. Achkaerin
7. East Moreland
8. Arashkai
Mens Team Star Class
1. Bakkermaya
2. Izhitsa
3. Floodwater
4. East Moreland
5. Drenovia
6. Vanora
7. Arashkai
8. Lodja
Mens Team 49er Class
1. Bakkermaya
2. Floodwater
3. Lodja
4. Heyra
5. Achkaerin
6. Kaitaine
7. Seaforth
8. Toshikawa
Gymnastics
Individual All Around Rhythmic Gymnastics
1. Lijiang - 70.225
2. Lodja - 69.575
3. Centralia - 69.400
4. Centralia - 68.875
5. Lijiang - 68.500
6. Bakkermaya - 68.350
7. East Moreland - 66.700
8. Fleur - 65.650
Karate
Mens 58kg
1. Lijiang - 7
2. Lijiang - 4
3. Achkaerin - 5
4. Arashkai - 1
Mens 68kg
1. Lijiang - 10
2. Arashkai - 5
3. Lijiang - 7
4. Heyra - 6
Mens 80kg
1. Heyra - 8
2. Jugland - 5
3. Lijiang - 6
4. Achkaerin - 2
Mens 80+kg
1. Lijiang - 9
2. Heyra - 7
3. Arashkai - 8
4. Floodwater - 4
Shooting
Mens 10m Pistol
1. Royal Seleucid - 572 99.1 671.1
2. Izhitsa - 571 99.7 670.7
3. Izhitsa - 570 98.7 668.7
4. Bakkermaya - 567 98.3 665.3
5. Arashkai - 567 98.2 665.2
6. East Moreland - 566 98.6 664.6
7. Achkaerin - 564 98.6 662.6
8. Lodja - 560 99.1 659.1
Mens 25m Pistol
1. Izhitsa - 572 101.2 673.2
2. Izhitsa - 575 97.9 672.9
3. Izhitsa - 572 98.8 670.8
4. Kaitaine - 570 100.3 670.3
5. Tytor - 568 101.0 669.0
6. Arashkai - 570 98.8 668.8
7. Drenovia - 569 96.4 665.4
8. East Moreland - 559 97.3 656.3
Mens 25m Pistol Rapid Fire
1. Kaitaine - 569 197.1 766.1
2. Izhitsa - 566 194.8 760.8
3. Achkaerin - 566 194.2 760.2
4. Izhitsa - 562 195.2 757.2
5. Bakkermaya - 562 194.7 756.7
6. Arashkai - 561 193.6 754.6
= C 560 194.6 754.6
8. Lijiang - 559 193.5 752.5
Mens 50m Pistol
1. Izhitsa - 542 95.3 637.3
2. Lijiang - 542 94.6 636.6
3. Arashkai - 542 94.5 636.5
4. Royal Seleucid - 541 94.6 635.6
5. Drenovia - 539 94.8 633.8
6. Tytor - 534 94.6 628.6
7. East Moreland - 530 96.6 626.6
8. Achkaerin - 529 94.8 623.8
Womens 10m Pistol
1. Theocracy of Kaitaine - 376 98.2 474.2
2. Royal Seleucid - 376 96.7 472.7
3. Izhitsa - 372 97.1 469.1
4. Achkaerin - 376 92.3 468.3
5. East Moreland - 371 96.7 467.7
6. Solace - 370 95.3 465.3
7. Kaitaine - 369 93.3 462.3
8. Izhitsa - 367 92.2 459.2
Womens 25m Pistol
1. Royal Seleucid - 573 99.7 672.7
2. Achkaerin - 572 100.3 672.3
3. Theocracy of Kaitaine - 573 98.5 671.5
4. Izhitsa - 571 97.3 668.3
5. East Moreland - 571 95.0 666.0
6. Royal Seleucid - 569 95.1 664.1
7. Bakkermaya - 563 99.3 662.3
8. Seaforth - 560 98.3 658.3
Womens 25m Pistol Rapid Fire
1. Solace - 573 204.0 777.0
2. Lijiang - 571 200.8 771.8
3. Achkaerin - 568 200.9 768.9
4. Izhitsa - 566 200.3 766.3
5. Bakkermaya - 564 202.0 766.0
6. Royal Seleucid - 571 193.9 764.9
7. Lodja - 569 191.4 760.4
8. East Moreland - 565 190.8 755.8
Womens 50m Pistol
1. Achkaerin - 543 94.6 637.6
2. Izhitsa - 543 94.5 637.5
3. Royal Seleucid - 542 94.6 636.6
4. Lijiang - 540 95.9 635.9
5. Theocracy of Kaitaine - 541 94.6 635.6
6. Bakkermaya - 540 94.6 634.6
7. Lodja - 539 94.6 633.6
8. Safraen - 535 96.5 631.5
Skateboarding
Mens Halfpipe
1. Centralia - 35.5
2. Fleur - 24.6
3. Centralia - 23.7
4. East Moreland - 20.8
5. Achkaerin - 18.6
6. Kaitaine - 10.4
7. Floodwater - 10.3
8. Lodja - 5.6
Womens Halfpipe
1. Fleur - 28.6
2. Achkaerin - 20.2
3. Lodja - 19.0
4. Centralia - 18.8
5. Arashkai - 17.5
6. Bakkermaya - 11.5
7. Drenovia - 5.1
8. Kaitaine - 3.2
Mens Freestyle
1. Fleur - 42.9
2. Floodwater - 42.6
3. Bakkermaya - 40.3
4. Centralia - 39.9
5. East Moreland - 38.3
6. Lodja - 36.8
7. Arashkai - 22.6
8. Drenovia - 19.7
Womens Freestyle
1. Achkaerin - 44.0
2. Centralia - 42.6
3. Drenovia - 42.1
4. East Moreland - 38.4
5. Floodwater - 37.7
6. Arashkai - 36.7
7. Bakkermaya - 32.0
8. Seaforth - 30.0
Rock Climbing
Mens Individual
1. Izhitsa - 21.58
2. East Moreland - 21.61
3. Achkaerin - 21.63
4. Drenovia - 21.64
5. Arashkai - 21.67
= Fleur - 21.67
7. Izhitsa - 21.70
8. Lodja - 21.72
Womens Individual
1. Izhitsa - 24.39
2. Achkaerin - 24.53
3. Izhitsa - 24.56
4. Kaitaine - 24.65
5. Bakkermaya - 24.71
6. East Moreland - 24.74
7. Tutor - 24.78
8. Fleur - 24.79
Cycling
Mens BMX
1. Fleur
2. Jugland
3. Achkaerin
4. Lodja
5. Tytor
6. Kaitaine
7. Izhitsa
8. Seaforth
Womens BMX
1. Achkaerin
2. Jugland
3. Achkaerin
4. Fleur
5. Tytor
6. Arashkai
7. Kaitaine
8. Toshikawa
Football Womens Quarter Finals
Floodwater 2-1 Bakkermaya
Theocracy of Kaitaine 2-0 Arashkai
Izhitsa 0-3 Achkaerin
Tytor 4-2 East Moreland
Hockey Womens Quarter Finals
Achkaerin 4-2 Bakkermaya
Theocracy of Kaitaine 1-3 Centralia
Drenovia 2-3 Arashkai
Fleur 3-5 Tytor
Beach Volleyball Womens Quarter Finals
Theocracy of Kaitaine bt Rodina 23-25 25-22 26-24
Floodwater bt Bakkermaya 25-19 21-25 25-23
Lodja bt Jugland 25-21 25-22
Lijiang bt Fleur 25-20 19-25 25-22
Badminton Mixed Doubles Quarter Finals
Tytor bt Kaitaine 21-18 19-21 23-21
Heyra bt Izhitsa 21-17 21-16
East Moreland bt Bakkermaya 21-12 17-21 21-14
Achkaerin bt Toshikawa 21-17 21-19
Tennis Mixed Doubles Last Sixteen
Izhitsa bt East Moreland 6-4 6-2
Centralia bt Rodina 6-4 6-0
Achkaerin bt Kaitaine 6-7 6-3 6-3
Drenovia bt Lodja 4-6 7-5 6-3
Jugland bt Vanora 6-1 6-0
Tytor bt Seaforth 7-5 7-5
Fleur bt Heyra 6-4 6-7 6-3
Bakkermaya bt Arashkai 6-4 6-1
Pool Womens Quarter Finals
Fleur #2 6-10 Izhitsa #2
Centralia 10-7 Lodja
Bakkermaya 8-10 Achkaerin #2
Heyra 4-10 Izhitsa #1
Cricket Womens Semi Finals
Arashkai - 210-8
Fleur - 200-5
Achkaerin - 197-6
Bakkermaya - 188-4
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
Go to full version